Opkøb og besøg hos BEMA A/S

Vi har denne uge været forbi vores gode medlem Ronny Bæk og BEMA A/S; førende producent af skruetransportører til en lang række industrier.

Imponerende virksomhed, sådan en man helst skal opleve med egne øjne. Det får netværket heldigvis mulighed for den 5. december, hvor BEMA A/S er vært for et netværksmøde i Haderslev.

Vi kan afsløre, at programmet bliver både spændende og højaktuelt ift det nylige opkøb af og sammenlægning med Anders Pedersen Maskin- & Specialfabrik A/S.

“BEMA A/S og Anders Pedersen, Maskin- & Specialfabrik A/S forener kræfterne og etablerer landets største virksomhed indenfor snegleløsninger til det industrielle marked”.

Læs mere om sammenlægningen af BEMA og APMS i artiklen her.

Seneste nyheder og artikler

07.05.2025

Vækststrategi og gearing til fremtiden efter vellykket ejerskifte

30.04.2025

Vi er medicinen, der løser den grønne omstilling ift plast

En givende dag i plastens tegn ved en yderst kompetent værtsvirksomhed med forædling af industrielt plastaffald som kerneforretning. Bl.a. nye EU-reguleringer ift emballage og plastgenanvendelse og stærkere samarbejde om de cirkulære løsninger.

24.03.2025

Optimering med dual sourcing, leverandørkonsolidering og virksomhedens værditilbud

Hans Buch A/S var i sidste uge vært med tre aktuelle cases i spil. Blandt konklusionerne kan nævnes, at en grunding indkøbsproces eliminerer fremtidige hovedpiner, vigtigheden af fakta-baseret forhandling og virksomhedens eksistensberettigelse.

Interesseret i at komme med som gæst eller høre om dine muligheder?

Der kræves PREMIUM eller PREMIUM+ medlemskab for at få adgang til denne funktion.

Kom som gæst

Skriv dine oplysninger herunder og vi kontakter dig.